Yaşam

Bu Hasta İBB Şehir Tiyatrolarında (25-29 Ocak 2023)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Ocak ayının son haftasında 15 oyunla İstanbul seyircisiyle buluşuyor.

İBB Şehir Tiyatroları, 2022-2023 tiyatro döneminin ana temasını “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” olarak belirledi. Şehir Tiyatroları yerli ve yabancı klasikleri seyirciyle buluştururken, yeni yazarları ve eserlerini de sahneye koyuyor.

Bu hafta; Veba, Kuğu Müziği, Etiketli Tabut, Antigone, Fosforlu Cevriye, Hayat Gülüşüme Diyor, Güle Ağıt, Cadı Kazanı, Zehir, Bir Gece Masalı, Benim Küçük Yıldızım, Bir Gün Benim Küçük Yıldızım, Hayal Gücü, Herkes Bir Gün Olacak Büyücü, İsimli Bekçi ve Postacı Oyunlarımız sahnelenecektir.

Nazım Hikmet: “Merhaba Çocuklar”

İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Şiirle Buluşuyor adıyla usta şairlerin şiirlerini sahnesinde ağırlamaya devam ediyor. Nâzım Hikmet’in 121. doğum yılı anısına planlanan “Merhaba Çocuklar”, Nâzım’ın şiirleriyle seyirciyi bir yolculuğa çıkarıyor. Yönetmen Orhan Alkaya, Merhaba Çocuklar, Nâzım’ın Otobiyografisi, Bahri Hazer, Jokond ile Si-Ya-U, Benerci Neden Kendini Öldürdü?, Taranta-Babu’ya Mektuplar, Kuvayi Nationala, Merhaba Çocuklar, Hapse Gireceklere Nasihat ve Hain A şiirlerinden kolaj oluşturulacaktır.

Nâzım Hikmet’in ‘Merhaba Çocuklar’ adlı eseri 29 Ocak 2023 Pazar günü saat 18.00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de ücretsiz olacak.

Bu Haftanın Programı (25-29 Ocak 2023)

VEBA

Nobel ödüllü yazar Camus’nün faşizm alegorisi olarak yazdığı eserde veba salgını sırasında yaşanan kaotik durum anlatılıyor. Karantina döneminde verilen emeğin, belirsizliğin ve dehşetin hakim olduğu bir dünya tasvir ediliyor.

Neil Bartletttarafından uyarlanmıştır mehmet ergenÇeviren ve yöneten oyunda Cafer Alpsolay, Emrah Can Yaylı, Ergun Üğlü, İrem Arslan, Özgür Dereli rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

KUĞUNUN ŞARKISI

Anton Çehov’un tek perdelik kısa oyunu Kuğu’nun Şarkısı’nda, yaşlı ve yalnız bir oyuncunun geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına, pişmanlık duymasına ve aradan geçen bunca yıla rağmen hala hayatta en iyi yaptığı şeye tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz. geçti.

İnsan doğasının gizli özlemlerini, öfkesini ve tutkularını yansıtan değerli bir Çehov karakteri olarak karşımıza çıkan Svetlevidov’un anılarında yeniden canlandırılan Shakespeare’in seçilmiş tiradları, seyirciyi oyuncunun geçmişine doğru kusursuz bir yolculuğa çıkarıyor.

Hayatı boyunca alkışlarla, tebriklerle, aşk ve şöhret sarhoşluğuyla hayatın anlamını ve memnuniyetini arayan Svetlevidov, sokakta ölümünü beklediği gerçeğinin önünde bile başını eğmeden durmaya devam ediyor. geride bıraktığı tüm hayal kırıklıklarına ve yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen sahnededir.

Yönetmenliğini Bora Seçkin’in üstlendiği yapımlar Bora Seçkin, Ertan Kılıç, Naşit Özcan, Yeliz Şatıroğlu rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde olacak.

ÇANTA KAPLAMA

Tarihin dipnotlarında adını görebileceğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, teorisyen, aktivist, toplumsal ve siyasal hayatın her alanında öncü olan Fatma Nudiye Yalçı’nın öyküsü. 1920’lerde başlayan çabasında Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nazım Hikmet’e eşlik ediyor.

Bilgesu Erenuştarafından yazılmıştır Yelda Baskınyönettiği oyunda Bensu Orhunöz, Selin Türkmen, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde olacak.

ANTİGON

Devletin vazgeçilmez yasası, bireyin vicdanında cevabını bulamıyorsa, iktidarın elindeki çift taraflı demiri kim yakacak?

Sofokles’in binlerce yıl önce yazdığı aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’da; Teke tek çatışmada birbirlerini öldüren ama içlerinden biri kahraman, obur, hain ilan edilen iki erkek kardeşine karşı son görevini yapmaya kararlı olan Antigone ile; Devletin varlığını kendi varlığıyla bir tutan Creon’un duruşu emirlerinden geri adım atmaz.

İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken, çözülmemiş ve kaybolmamış çelişkilerimizi sahneye taşıyan “Antigone” dünden bugüne tartışıyor. Sofoklestarafından yazılmıştır Sabahattin AliTercüme eden Engin AlkanUyarlayan ve yöneten Cengiz Tangör, Zafer Kırşan, Aslı Menaz, Hayranlık uyandıran İpek Köse, Özgün Akaçça, Destan Batmaz, Onur Şirin rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde sahne alacak.

FOSFORLU ÇİMENTO

Anne ve babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, sokak çocuğu olarak denizin kucağında büyüyen, karnını doyurmak için ‘sahne sanatı’ yapan Cevriye. Galata, sıradan bir sokak kızı değil, aslında İstanbul sokaklarıdır. Hastalık ve soğuk algınlığından öldüğü o gece karşısına çıkan gizemli bir adam sayesinde hayata ve aşka tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı adamların hiçbirine benzemeyen ve ona “sen” diye hitap eden bu adam aslında kapalı bir yerde yaşayan bir idam mahkûmudur. Cevriye, onunla tanıştığı günden beri bambaşka bir “insan” olmuştur. Hapse, sürgüne, zamana ve çeşitli sıkıntılara rağmen bu aşkından vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alacaktır.

Oyunda 1930’lar-40’ların İstanbul’u güçlü tasvirlerle sunuluyor. Mahallelerin ara sokaklarında, hapishanelerinde, bataklıklarında hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler, çocuklar ve otorite sahibi yakışıklı delikanlıların bağları çarpıcı hikâyelerle aktarılıyor.

Suat Derviş 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyaset, meslek ve mali açıdan güçlü bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” adlı romanını yayınevlerine teklif etti ama ne yazık ki her seferinde reddedildi. Suat Hanım’ın en büyük arzusu bu eserin basılmak yerine “müzikal” olarak oynanmasıydı… Tanıştığı ilk kişi genç oyuncu Gülriz Sururi’ydi… Gülriz Hanım da oyunu Şehir Tiyatroları’nda sahnelemek istiyordu…

“Karanlık bir gecede gökten düşen bir yıldız gibi…” Kalbimizde iz bırakan Suat Derviş, Reşat Fuat Baraner, Nazım Hikmet ve Gülriz Sururi’ye sevgilerle…

Suat Derviştarafından yazılmıştır Gülriz Sururitarafından uyarlanmıştır Yelda Baskınyönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Işık Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikalı rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

GÜLÜYORUM HAYAT

Yıllardır sıra dışı kadın karakterlere hayat vermiş bir oyuncu, alışveriş merkezi yapılmak üzere yıkılacak olan bir sahneye veda eder. Farklı sınıflardan kadınların anlatmaya değmeyecek kadar sıcak ve tanıdık hayat hikayeleri ilk kez anlatılıyor.

Özen YulaYazdığı ve yönettiği oyunda Sema Keçik, Serkan Bacak rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde olacak.

gül için ağıt

Oyun, 2004 yılında kendi ailesi tarafından öldürülen ve Türkiye’de namus cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldunya’nın hikayesi ekseninde namus, ahlak ve ahlak kavramlarını sorguluyor. Deniz Altuntarafından yazılmıştır ücretsiz kremayönettiği oyunda Aslı Nimet Altaylar, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Tarakçı, Cüneyt Arda Pamuk, Dave Büyüksayar, Fahri Kıncır, Gülsün Odabaş, Hikmet Körmükçü, İskender Bağcılar, Murat Üzen, Tarık Köksal, Tarık Şerbetçioğlu, Uğur Dilbaz, Uğurtan Atakan, Yasemin Güvenç rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde olacak.

cadı kazanı

Yıl 1692… ABD’nin Salem kasabası… Büyücülükle suçlanan insanlar… Büyük çekişmelere yol açan mahkemeler, ardından işkenceler ve sonunda idamlar… Menfaatleri için insanları “listelerle” ölüme sürükleyen “insanlar”… İnançlarını kullanarak; Önce sosyal hayatı, sonra hukuku, en sonunda da haysiyeti yok etmeye çalışan ‘kafalar’ ve buna sebep olmayı ya da seyirci kalmayı seçen insanlar… Tarihin en değerli isimlerinden Arthur Miller’ın 1952’de yazdığı bu ölümsüz eser. gerçek olaylara dayanan tiyatro edebiyatı; seyircisini ilk kez Şehir Tiyatrosu’ndan selamlıyor.

Arthur Millertarafından yazılmıştır Sabahattin Eyüboğlu ve Vedat GünyolTercüme eden, Yiğit Sertdemiryönettiği oyunda Ozan Gözel, Ceren Kaçar, Fatma İnan, Berfu Aydoğan, Nilay Yazıcıoğlu, Ezgim Kılınç, İbrahim Can, Canan Kübra İlk, Selen Işık Sarıyar, Burak Davutoğlu, Rozet Hubeş, Zeki Yıldırım, Onur Demircan, Berna Adıgüzel, Ersin Sanver, Mehmet Bulduk, Emre Davet Akbaba, Selçuk Yüksel, Eraslan Sağlam rol alır. Oyun 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde oynandı.

ZEHİR

Geçmişte yaşadıkları trajik kaybın ardından ayrılan çift, yıllar sonra bir araya gelmek zorundadır. Bu karşılaşma, geçmişin acı verici bir hesaplaşmasına dönüşür. Karşı tarafın nasıl hissettiğinin eksik parçaları da yerine oturur. Kadın ve erkeklerin dünyasına bakış açısına odaklanan eser, Hollanda prömiyerinin ardından birçok dile çevrildi.

Lot Vekemanlarıtarafından yazılmıştır Şaban olÇeviren ve yöneten oyunda Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir, Eraslan Sağlam rol alır. Oyun, 25-28 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Müze Gazhane Meydan Sahnesi’nde olacak.

Çocuk oyunları

BİR GECE MASALI (5+ Yıl)

Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı oyunundan uyarlanan Bir Gece Masalı, onun dostluk kavramı üzerine yaptığı delegasyondur. Oyun, ailesinin istediği gençle değil, kendi istediği kişiyle arkadaş olmak isteyen Güzel Kız’ın, Güzel Oğlan, Güçlü Oğlan ve Selvi Kız ile ormanda geçirdiği bir gecenin olaylarını anlatır. William Shakespeare’in yazdığı, Musa Arslanali’nin yönettiği Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Burhan Yeşilyurt, Çağlar Ozan Aksu, Güzin Alkan, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Ömer Naci Boz, Seda Yılmaz, Serap Doğan rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023’te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak.

KÜÇÜK YILDIZIM (3+ Yıl)

Bir gün bir yıldız kayar… Gökten… Küçük kız peşinden koşar… Galiba gözündeki yıldıza ulaşamıyor; Ancak yıldız bir müzisyen bir kargaya, tavukların Yıldızı gibi ışıl ışıl parlayan bir mısır parçasına, her nefes alışında parıldayan bir ateşböceğine rastlar… Hepsiyle arkadaş olur… Sonunda gerçek yıldızın o olduğunu anlar. sevgi, kardeşlik, dostluk onun içindedir.

Cengiz ÖzekYazdığı ve yönettiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Buğra Can Ildırışık, Hasip Tuz, Kamer Karabektaş, Mana Alkoy, Özge Kırdı, Pınar Pamuk, Tevfik Şahin rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023’te Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde olacak.

ONE DAY IN MY SHOE (3+ Yıl)

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu, mutfağı toplamaktan sıkılmaya karar verir ama tek bir ayakkabı bulamaz. Ne o, önce diğer ayakkabı, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı Kaptan Cook’u aramaya çıkmıştır ve kim bilir ne maceralar yaşamaktadır… kaydeden Derya Yıldırımo yazdı, ücretsiz krema‘ile ilgili  yönettiği oyunda Derya Yıldırım rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023’te Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde olacak.

HAYAL(5+Yaş)

Hayvanlar kafeslere kapatıldığı, gösterilerde kullanıldığı, doğal ortamlarından uzaklaştırıldığı için çok üzülen bir çocuğun onları nasıl kurtardığı anlatılıyor. Özge Midilli-Ertan Kılıçtarafından yazılmıştır Özge Midilliyönettiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Emre Davet Akbaba, Gülce Çakır, Mehtap Gündoğdu Akbulut, Nilay Bağ, Nilay Yazıcıoğlu rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde olacak.

HERKES BÜYÜ OLACAK (3+ yıl)

Ünlü sihirbaz Zubi’nin öğrencileri bir “usta” olmayı ve onun sihirli şapkasını almayı hayal ederler. Zubi, sihirli şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarış düzenler. İllüzyon gösterileri ile ilerleyen oyun, hedefe birlikte ilerlemenin değerini anlatıyor.

Kubilay TuncerYazdığı ve yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023’te Ümraniye Sahnesi’nde olacak.

İZLEYİCİ VE USTA (3+ Yıl)

Postacı Piero ve Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ve bir postacı ev arkadaşlarıdır. Biri gece diğeri gündüz çalıştığı için birbirlerini hiç göremezler. Soğuk bir kış gününde ikisi de hastalanınca aynı evi baş başa paylaşmak zorunda kalırlar. Lodovica Cima, Gabriele Climatarafından yazılmıştır ceylan özçapkinTercüme eden, Derya Yıldırımoynadığı ve yönettiği oyunda Ada Alize Ertem, Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali rol alır. Oyun, 29 Ocak 2023 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelendi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberferizli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort