Haber

CHP’li Kaya’dan YÖK Başkanı Özvar’a: “Eğitimle oynamayın, ülkenin geleceği olan çocuklarımızın kaderiyle oynamayın.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya; YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın üniversitelerde bahar yarıyılı 20 Şubat’ta başlayacak açıklamasına tepki gösterdi. Kaya, “Yüz yüze eğitim yapılacak” dedi ama öğrenci nerede kalacak? Bunun hakkında düşünmüyor musun? Deprem bölgesinden gelip İstanbul, İzmir ve Ankara’da okuyan öğrenci nerede kalacak? Yüz yüze eğitim için şartlar vardır. Sayın YÖK Lideri bir kez daha uyarıyorum: Öğrenci kalma sorununu da parasız kalma sorununu da çözmelisiniz. Eğitimle oynamayın, ülkenin geleceği olan çocuklarımızın kaderiyle oynamayın. Yeter artık bırakın bu beceriksizliği” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın üniversitelerde bahar yarıyılı 20 Şubat’ta başlayacak açıklamasına tepki gösterdi.

“Deprem nedeniyle üniversitelerin kapanması ve nasıl eğitim ve öğretim yapılacağına dair somut bilgilerin olmaması öğrencilerimizi mağdur etmiştir. Başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gençlik ve Eğitim Spor Şu ana kadar Bakan Mehmet Kasapoğlu’na sunduğum soru önergesine bir yanıt alamadım. Özellikle üniversite senatolarının acilen toplanması gerekiyor.

YÖK Başkanı Erol Özvar açıklama yaptı. Bazılarında hibrit eğitim 2 Nisan’da tekrar değerlendireceğiz dedi. Özvar Bey, eğitim yapboz tahtası değildir. 20 Şubat’tan itibaren hiç vakit kaybetmeden yurtlar öğrencilere yeniden verilmeli ve yüz yüze eğitim başlamalıdır. Bu konuda sessizliğini bozan üniversiteler var, onları tebrik ediyorum. Ama ben o rektörlere de şu çağrıyı yapıyorum. Çocuklarınız yurttan çıkarıldı, bu çocuklar nerede kalacak? Konut bulamıyorlar. Diğer yurtlara gittiklerinde farklı bir tablo ile karşılaşırlar. YÖK Başkanı, size çağrımdır: Yarım yamalak açıklama yaptınız. Yarım yamalak açıklamalarla çocuklarımızın ve öğrencilerimizin sorunları çözülmez. Öncelikle Gençlik ve Spor Bakanı ile hemen iletişime geçin. Bölgeye giderek boşalmış yurtlara öğrencileri yerleştirmek için çaba gösterin. ‘Yüz yüze eğitim yapılacak’ diyorsunuz ama öğrenci nerede kalacak? Bunu hiç düşünmüyor musun? Deprem bölgesinden gelip İstanbul, İzmir veya Ankara’da okuyan öğrenci nerede kalacak? Yüz yüze eğitim için şartlar vardır.

Sayın YÖK Lideri bir kez daha uyarıyorum. Öğrencilerin kalma sorununu bir an önce ve bedel ödemeden kalma sorununu bir an önce çözmelisiniz. Eğitimle oynamayın, ülkenin geleceği olan çocuklarımızın kaderiyle oynamayın. Yeter artık, bu beceriksizliğe bir son verin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu