Ekonomi

e-Devlet Bireysel Emeklilik Birikim Sorgulama: BES Para Nasıl Çekilir?

Her yeni işe girişte şirketlerin anlaşmalı olduğu bankalar tarafından maaş hesabınız üzerinden kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde binlerce liranız kalmış olabilir. Bireysel Emeklilik (BES) sistemi ile biriktirilen paranın, sözleşmenin iptal edilmesi durumunda e-Devlet’te yer almaya devam edeceği pek çok vatandaş tarafından bilinmiyor. Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) paramı nasıl ve nereden çekebilirim? e-Devlet birikimlerimi nasıl kontrol edebilirim? Detaylar burada…

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tüm sigortalı vatandaşlar için zorunlu bir sistem haline geldi. Emekliliği garanti altına almak için uygulanan bu sistem bazı durumlarda vatandaşlar farkında olmadan birikim yapmaya devam edebiliyor.

Bireysel emeklilik fon paylaşımı BES TAKASBANK tarafından yapılmaktadır. Vatandaşların BES için biriktirdikleri para İstanbul Takas ve Saklama Bankası’nda tutuluyor.

Peki Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nasıl ve Nereden Sorgulanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) biriken paranız e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Sigortalı çalışanların maaşlarından kesilen ve birikim adına Takasbank’a yatırılan BES parası, anlaşmalı olduğunuz kurumdan ayrıldıktan sonra geri alınabilir.

E-DEVLET BES TAKASBANK PARA SORGULAMA SAYFASI

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni iptal etmek isteyenler, BES kayıtlarının bulunduğu ilgili kurumu (banka veya sigorta şirketi) arayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirler. Her şirketin iptal politikası farklıdır. İptal işlemi telefon, SMS veya müşteri hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Takasbank Paramı Nasıl Alırım? BES paramı nasıl geri alabilirim?

İlgili kurumu arayıp Bireysel Emeklilik Sistemi kaydınızı iptal etmeniz durumunda 10-15 iş günü içerisinde geri ödemeniz yapılacaktır. BES iptal işlemi ve Takasbank para iade işlemleri e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu