Haber

Göç yolculuğuna devam edemeyen leylekler için Ormanya’da yuvalar kuruldu.

Kocaeli’de bulunan “Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı” Ormanya’da göç yolculuğuna devam edemeyen leylekler için çatılarda ve ağaçlarda yuvalar hazırlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, nadide kuş göç yollarından biri olan Ormanya, her yıl binlerce leyleğe ev sahipliği yapıyor.

Yorgunluk veya yaralanma nedeniyle göç yolculuğuna devam edemeyen Leyleklere, Poor Storks Residence’ta kapsamlı tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri sunuluyor.

Tedavi ve rehabilitasyonlarının ardından göçe katılamayan leyleklerin üremelerini desteklemek ve parkta yaşamlarını sürdürmek için proje başlatıldı. Ahşap malzemeden yapılan 120 ve 150 santimetre çapındaki 12 adet yuva, ekipler tarafından konutun çevresindeki ağaçlara ve çatılara monte edildi.

Leyleklerin üremesi ve gelişmesi için destekleyici bir ortam sağlayacak proje kapsamında biyolog, veteriner hekimler ve bakıcılar engelli ve kısa uçan leyleklerin konum, boy ve çaplarına göre öncelikli yuva tercihlerini gözlemleyecek. Böylece engelli leyleklerin üreme biyolojisi ve davranışları hakkında değerli bulgulara ulaşılması planlanmıştır.

hemsinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu