Haber

İstanbul İçin Afet Planı: 100 Bin Yaralıya Hazırlık

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Savunma Sağlık Bilimleri Enstitüsü, beklenen büyük İstanbul depremi için hazırlık planını açıkladı. Üniversitenin hazırladığı afet planına göre 100 bin yaralı için kapatılan Atatürk Havalimanı’na hastane kurulacağı belirtildi.

Savunma Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Uzar, İstanbul depremi için hazırlanan afet planı hakkında bilgi verdi.

“Olası bir İstanbul depreminde en az 100 bin yaralı olacağı belirtiliyor. Depremden sonraki ilk 6 saat özellikle yaralılar için kritiktir. Bu dönemde doğru müdahale, kişinin hem hayata tutunmasını sağlar hem de uzuv, böbrek gibi uzuv kayıplarının önüne geçer.”

“Avrupa yakasında depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeleri düşündüğümüzde kurulacak sahra hastaneleri yeterli olmayabilir. Bu duruma karşı Atatürk Havalimanı hastaneye dönüştürülmesi öngörülen birinci öncelikli bölgedir.”

“Havalimanı ve terminal binalarını sahra hastanesi haline getirmeyi, buraya mobil mobilize tıbbi cihazlar yerleştirmeyi, yaralılarımıza ilk ve acil müdahaleyi yapmayı, ardından oluşturulacak hava koridoru ile uygun illere sevk etmeyi planladık. ”

prof. Uzar, bu çalışmanın ilk tatbikatını gelecekte İstanbul dışında farklı bir ilde gerçek bir senaryo ile gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu