Teknoloji

Mikrodalga fırından bile daha az güçlü bir aletle çekilmiş Ay’ın şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafları

Apollo 11 uzay aracının, günümüzün akıllı telefonlarından bile daha az bilgi işlem gücüyle insanları Ay’a başarıyla taşıdığını muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Şimdi, Ulusal Bilim Vakfı’nın Batı Virginia’daki Green Bank Teleskobu’nda (GBT) test edilen prototip bir radar sistemi, bir mikrodalga fırından daha az güçlü bir verici kullanarak Ay’ın Dünya’dan en ayrıntılı resmini çekti.

GBO ve NRAO radar bölümü lideri patrick tayloryaptığı açıklamada, “ Şimdiye kadar sıradan bir ev aletinden daha az güç kullanarak yakalayabildiğimiz şey inanılmaz.” dedim.

Prototip, Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO), Green Bank Gözlemevi (GBO) ve Raytheon Intelligence & Space (RIS) arasındaki işbirliğinin sonucudur. Bu işbirliği, güneş sistemimizdeki gök cisimlerini incelemek için kullanılabilecek GBT için yeni nesil bir gezegen radar sistemi tasarlıyor.

Mühendisler, düzenlenmiş test için GBT’yi 700 watt güç kullanan bir radar vericisi ile donattı. Vericiyi Ay’a yönelttiler ve radar yankıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 anteni bulunan NRAO’nun Çok Uzun Temel Düzenine (VLBA) geri gönderildi. Sonuç, Tycho Krateri’nin 5 metre çözünürlüğe sahip son derece ayrıntılı bir görüntüsü oldu. Bu görüntü, Ay’ın Dünya’dan şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntüsüdür..

Projenin uzun vadeli hedefinin, VLBA ve geleceğin Yeni Nesil Çok Büyük Sistemini (ngVLA) alıcı olarak kullanarak GBT’yi 500 kilovatlık bir radarla donatmak olduğu belirtiliyor. Prototip vericinin yaklaşık 1000 katı çıkış gücü ile elde edilen görüntüler daha da yüksek çözünürlüğe sahip olacaktır.

Ekip ayrıca prototipi bir uzay taşı üzerinde test etti. Taylor, ” Testlerimizde, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beş katından fazla olan, bizden 2,1 milyon kilometre uzaktaki bir asteroide odaklanmayı başardık.dedi ve ekledi: “ Asteroit yaklaşık bir kilometre çapında ve bir çarpışma durumunda küresel yıkıma neden olacak kadar büyük.

Radar, bir asteroidin yörüngesini tam olarak haritalamak ve Dünya için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek isteyen astronomlar için kritik bir araç olarak öne çıkıyor. Patrick, ” Yüksek güçlü sistem ile daha fazla nesneyi çok daha uzakta inceleyebiliriz.der ve devam eder: “ Olası etkiler için stratejiler geliştirmek söz konusu olduğunda daha fazla uyarı süresine sahip olmak her şeydir.

haber-artova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu