Haber

Millet İttifakında ortak liste telaşı! CHP’nin 4 partiye vereceği kontenjan belli oldu

Türkiye, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerine odaklanırken, 9 Nisan’da YSK’ya sunulacak milletvekili listeleri öncesi ittifak ve partilerle ilgili çalışmalar hız kazandı.

CHP LİSTELERİNDEN 4 PARTİ SEÇİLECEK

DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden seçime gireceği kesinleşti. CHP ve YETERLİ Parti oy potansiyeli düşük ve milletvekili sayısı 5’in altında olan 10 ilde ortak liste yapılmasına karar verdi. Bu il sayısı da 12’ye çıktı. Millet İttifakıTürkiye’de fermuarlı sistem uygulanarak tek liste kullanılması konusunda kesin anlaşmaya varılan illerin Adıyaman, Aksaray, Bartın, Bayburt, Düzce, Çorum, Erzincan, Gümüşhane, Malatya, Rize, Van ve Yozgat olduğu kaydedildi.

DÖRT PARTİ İÇİN 30-40 KİŞİ TAHSİS EDİLECEKTİR

Buna göre Millet İttifakı 69 ilde iki liste halinde seçim yapacak. ÂLÂ Parti listeleri son dakika değişikliği olmadıkça sadece kendi adaylarına açık olacaktır. Diğer tüm partiler CHP listelerini kullanacak. CHP’nin dört partiye 30-40’lık bir kontenjan ayıracağı bildirildi. Adayların listelere yerleştirilmesi için AKP ile MHP arasında yürütülen müzakerelerin sona ermesi ve Cumhur İttifakı’nın liste kararının açıklanmasının beklendiği de belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu