Haber

Mısır Dışişleri Bakanı, İsrail’in Gazze’deki Filistinlileri sınır dışı etme çağrısını reddetti

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükür, İsrail’in Filistinlileri Gazze Şeridi’nden diğer ülkelere sınır dışı etme davetini “sorumsuzluk” olarak nitelendirerek reddetti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Şükür, İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in “Gazzelilerin gönüllü göçünün doğru çözüm olacağını” belirten açıklamalarını “sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

“Son dönemde İsrail hükümet yetkililerinin uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukukun kural ve hükümlerini tamamen ihlal eden sorumsuz açıklamalarında artış yaşandığını” kaydeden Shukri, bu açıklamaların İsrail hükümetinin politikasının bir ifadesi olduğunu vurguladı. bu uluslararası hukuku ihlal ediyor.

Filistinlilerin Gazze Şeridi’nden sınır dışı edilmesini meşrulaştırmaya ve teşvik etmeye yönelik her türlü girişimin Mısır ve uluslararası düzeyde tamamen reddedildiğinin altını çizen Shukri, sınır dışı etme sürecinin sanki “gönüllü” bir şekilde gerçekleşiyormuş gibi konuşulmasını kınadı.

Şükri, Gazze’de sivillere yönelik kasıtlı kuşatma ve aç bırakma operasyonları sonucu gerçekleşen sınır dışı işleminin “tam teşekküllü bir savaş suçu” olduğunu kaydetti.

Bakan Shukri, Mısır’ın “Filistinlileri zorla yerinden etme veya siviller için dayanılmaz koşullar yaratacak şekilde insani yardım ve temel hizmetleri kasıtlı olarak durdurma veya Filistin davasının tasfiyesine izin verme politikalarını” tamamen reddettiğini vurguladı.

Gazze’deki savaşın sona ermesi çağrısında bulunan Şükri, “Gazze’deki insani durumla ilgilendiğini iddia eden herkes, çocuklar ve kadınlar da dahil olmak üzere sivillerin öldürülmesine yol açan askeri operasyonları durdurmak için çalışmalıdır.” Bu kelimeyi kullandı.

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich, bugün yaptığı açıklamada, Gazze’deki Filistinlilerin gönüllü olarak başka ülkelere göç etmesinin “doğru insani çözüm” olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu