Yaşam

Netflix’in ‘Kimden Kaçıyorduk Anne?’ Dizinin Uyarlandığı Kitap Arasındaki Şaşırtıcı Farklılıklar(!)

Merhaba. ‘Annemizden Kaçıyorduk’ dizisi geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınlandı. Dizi geniş kitleler tarafından oldukça beğenilse de uyarlandığı kitabı bilenler tarafından da eleştirildi. Bu içeriğimde dizi ile ‘uyarlandığı’ kitap arasındaki farkları ele aldım.

Detaylar haberimizde!

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=E37rX…

Anne’den kaçıyorduk, dizi Netflix’te yayınlandıktan sonra büyük ses getirdi. Ama dizi ile uyarlandığı kitap arasında o kadar çok fark var ki gözden kaçırmamak gerek.

Önce karakterlerden bahsedelim. Dizide anne rolünde Melisa Sözen var ve karakterinin bir adı yok. Eylül Tumbar, Bambi karakterini canlandıran annenin kızıdır.

Proje ilk açıklandığında yönetmenliğini Ceylan Özgün Özçelik’in yaptığı duyurulmuştu ancak dizide yönetmen olarak Gökçen Usta ve Umut Aral’ı görüyoruz. Aral, Netflix’te “çok tercih edilen” bir yönetmendir.

Perihan Mağden’in kitabı ilk yayınlandığında bir başyapıttı. Kitapta 90’larda geçen oldukça çarpıcı bir hikaye var. Ancak dizide zaman algısının koptuğunu görüyoruz.

Kitap, anne ve kızı arasındaki ilişkiye, ruh hallerine ve geçmiş deneyimlerine odaklanırken, dizi tamamen kaçışlarına odaklanıyor.

Dizinin popülaritesini ve popülaritesini arttırmak adına hikaye bir polisiye türüne evrilmiştir. Karakterler her zaman birileri tarafından kovalanır ve her zaman tehlike altındadır. Bu da kitabın ana temasının tam tersi bir durum yaratıyor.

Dizide anne ve kızı seslendirme kullanarak kaçıp otellerde kalıyor. Kitapta karakterlerin kaldıkları oteller ve gittikleri şehirler hakkında kapsamlı detaylar veriliyor ancak bu yerler dizide kaldırılıyor.

Dizideki polis karakterlerinin sahneleri oldukça bölünmüş durumda. Örneğin anne ve kızı yakalamak istemelerinin ardındaki motivasyon seyirciye gösterilmez. Ancak bu Netflix’in umursadığı bir şey değil. Zaten izleyecek olanın aslında izlediğini zannediyorlar.

Dizi her ne kadar kitabın konusundan kopuk olsa da edebi diyalogların olduğu sahneler de bulunuyor. Bu da diziyi izler gibi uyarlandığı kitapta ne anlatılıyor sorusunu akıllara getiriyor.

Ayrıca dizi, manzara sahneleriyle de bir kitap uyarlamasından çok bir casus filmini andırıyor.

Kitabın yazarı Perihan Mağden, dizinin projesinde yer almamıştı. Sadece kitaba telif hakkı verdi. Mağden projede yer alsaydı senaryo çok daha farklı olabilirdi.

Tüm bunlar gösteriyor ki dizi tam olarak adını taşıyan bu çok popüler kitaptan uyarlanmadı, aksine kitabın ana unsuru Netflix tarafından kaldırılıp polisiye dizisi haline getirildi.

Dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

haberakcakent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu