Ekonomi

Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği yedi yıl sonra resmen açıldı

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre İran’ın başkenti Tahran’daki Suudi Arabistan büyükelçiliği 6 Ağustos prestijiyle resmen faaliyetlerine başladı. Konuyla ilgili Suudi Arabistan’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

İdam cezasıyla ilişkiler gerildi

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişi “terörizm” suçlamasıyla idam edildi.

İnfazlara tepki gösteren İranlı yetkililerin açıklamalarının ardından İran’da göstericiler tarafından Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve Meşhed’deki konsolosluk binası ateşe verildi.

Bu saldırıların ardından Suudi Arabistan yönetimi 3 Ocak 2016’da İran’la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Normalleşme sürecinde neler yaşandı?

Riyad ve Tahran, 7 yıllık aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla iki ay içinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması konusunda anlaşmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konularında anlaştılar.

İran, 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali İsket Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını duyurdu ve 6 Haziran’da Riyad Büyükelçiliğini yeniden açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu