Haber

YSK’dan ‘Millet İttifakı’ kararı!

ANKARA (İGFA) –YSK, AK Parti’nin “Millet İttifakı’nın sandıktan çıkarılmasını ve ittifaktaki her partinin oylarının ayrı ayrı hesaplanmasını” talep ederek, Millet İttifakı’ndaki 4 siyasi partinin oy vermediği gerekçesiyle başvurusunu reddetti. Diğer iki parti de bazı illerde aday listelerini sunmadı” dedi.

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel’in yaptığı başvuruda, Millet İttifakı’nın Yüksek Seçim Kurulu’na sunduğu ittifak protokolünde 6 siyasi partinin yer aldığını hatırlatan “İttifak ve ittifak içindeki siyasi partiler için ayrı kura çekiliyor. Ancak ittifak içindeki 4 siyasi parti aday listelerini, diğer iki parti ise bazı seçim çevrelerinde aday listelerini vermediği halde, aday listelerini sunmadı. ittifak protokolünü değiştirmek için herhangi bir ek protokol.

Başvuruda, güncelliğini yitirmiş bir protokol olması nedeniyle oy pusulalarında Millet İttifakı ibaresinin yer almaması, her siyasi partinin ayrı ayrı yer alması ve baraj hesabının her parti için ayrı ayrı yapılması gerektiği vurgulandı. her siyasi parti.

Talebi değerlendiren YSK, Millet İttifakı ibaresinin sandıktan çıkarılması talebini reddetti.

YSK, gerekçeli kararında “İttifak” kelimesini de tanımladı. İttifaktan söz edilebilmesi için makul bir konuda anlaşan en az iki tarafın olması gerektiğinin altı çizildi. Kararda, ittifakın adının oy pusulalarında kullanılabilmesi için o seçim çevresinde ittifaka üye partilerden en az ikisinin bulunması gerektiği vurgulandı. Kararın sadece Millet İttifakı için değil, ittifak çatısı altında seçime katılan tüm partiler için alındığı kaydedildi.

islahiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu