Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis depremlerin ardından ikili ilişkiler için iyimser konuştu

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 11 ili etkileyen depremler sonrası ikili ilişkilerde oluşan olumlu havanın Türkiye-Yunan ilişkilerinde iyileşmeye yol açabileceğine inandığını belirtti.

Kozani’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Miçotakis, Yunanistan’dan gelen arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’de hayat kurtarmasından duyduğu memnuniyeti ve gururu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ikili ilişkilerde olası iyileşmeye ilişkin açıklamalarını not aldığını kaydeden Miçotakis, “Anlaşmazlıklarımız var. (Bunlar) uluslararası hukuka uygun olarak ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyarak çözülebilir. Nihayetinde , Bu trajedinin de ortaya koyduğu halklarımız arasındaki duygusal bağa inanıyorum. Türk-Yunan ilişkileri için bu dramdan belki daha iyi bir şeyler çıkabileceğine gerçekten inanıyorum.” söz konusu.

Yunan halkının Türk halkına desteğini sürdüreceğine inandığını kaydeden Miçotakis, komşu ülke olarak Yunanistan’ın depremden etkilenen bölgelerin yeniden imar çalışmalarında üzerine düşeni yapacağını söyledi.

sasonhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu