Haber

MUCEV’in Marmaris’teki ‘Yat yanaşma alanı Kapasite Artırımı’ projesi için ‘ÇED Olumlu’ kararı

ESMA TURAN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, MuğlaMuğla Çevre Vakfı Turizm Ticaret Limited Şirketi (MUÇEV), Marmaris’te ‘Yat Yanaşma Alanı Kapasite Artışı’ projesi için ‘ÇED Olumlu’ kararı verdi.

Marmaris’in Karaca Mahallesi Söğüt mevkiinde yer alan MUÇEV Turizm Tic. Şti.’nin 187 tekne-yat yanaşma kapasiteli ‘Yat Yanaşma Kapasitesinin Arttırılması’ projesine ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi.

Projeye daha önce Muğla Valiliği tarafından 9 Eylül 2020’de ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı verilmişti. Marmaris Belediyesi ise bu kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Ardından Mart ayında limanda bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi raporunda belediyenin “haklı” olduğu belirlenirken, projeye verilen ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2022’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin kararını onadı. Danıştay’ın kararı onaylamasının ardından MÜÇEV itiraz ederek yeniden ÇED sürecini başlatarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. 31 Ağustos 2022’de Bakanlık, 27 Eylül 2022’de halkın katılımı toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

ÇED sürecinde proje yatırımcısının adı değiştirilerek yatırımcının adı Muçev Turizm Tic. A.Ş.’nin proje adı “Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Artışı” olarak değiştirilmiştir. Şirket, Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Artırımı projesi için hazırladığı ÇED raporunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunarak inceleme ve değerlendirme sürecine başlamıştır. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 25 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantının ardından bakanlık dün projeye ‘ÇED Olumlu’ kararı verdi.

Karara ilişkin bakanlık sayfasından yapılan duyuruda, “Proje ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelenip değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliğinin projeye ilişkin 14. maddesi gereğince; Komisyonun çalışmaları ve kamuoyu görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ Kararı verilmiştir.’ denildi.

Kaynak: ANKA / Turizm

haberkartepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu